Güncel

Yabancı dil bilmek dünyanın kapılarını açan bir kilittir

Yabancı dil bilmek dünyanın kapılarını açan bir kilittir

10 Mart 2020 16:29
-A

+A

Doç Dr. Onur Köksal gazetemize verdiği özel röportajda yabancı dil eğitiminin önemine  vurgu yaparken yabancı dil öğrenimi ülkemiz için hayati bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Yabancı dil eğitiminin ülkemizde istenilen seviyede olmadığını kaydeden Köksal, açıklamalarında yabancı dil öğrenmenin neden önemli olduğunu açıkladı.
Yabancı dil öğrenmek neden önemli?
 KÖKSAL;"1600 yıllarında, şu an kan ağlayan Bağdat, Şam ilim merkezi idi. Avrupa  o yıllarda ilimden ve bilimden uzak bir şekilde yaşarken  Bağdat ve Şam'da  medrese eğitimleri görülüyordu. Avrupa doğu kültüründen ilmi alabilmek için  1600 yıllarında Arapça, Farsça ve Osmanlıcayı öğrendi. Önce doğu dillerini öğrenip sonra bilim ve kültürünün bütün kitaplarını temin edip  çeviriler yaparak bu günkü haline gelen batı, ilk ve en doğru adımı doğuda attı .Bu dönemde  Avrupa ve İngiltere'de doktora yapmak, ihtisat yapmak ne kadar önemli ise o dönemlerde de Bağdat'ta ,Şam'da medrese eğitimi görmek Avrupalılar için paha biçilemezdi. Bugün Avrupa'nın kültürünün temelinde doğu coğrafyasının ilmi var. Buradan şunu anlıyoruz  yeni bir dil  öğrenmenin  milliyetçilikle ters düşen bir tarafı olamaz. Bugün ortada olan bir gerçek var, kültürümüzü genişletmek ilimde çağ atlamak istiyorsak yabancı dil bilmemiz şart. Burada bize düşen bir dili öğrenirken onu kendi koşullarımızda, kendimize faydalı hale getirmemizdir." dedi 
 Ülkemizde Dil Eğitimin Başarısızlığın Nedeni Nedir?
 Özelikle devlet okullarında yabancı dil eğitiminde verimin düşük olması artan veli-ebeveyn şikayetlerine sebep oluyor. Köksal açıklamasında, yabancı dil eğitimi dediğimiz süreç eğitimin farklı bir boyutudur, .Biz dil öğretiminde maalesef ülke olarak başarısızız. OECD verilerine bakıldığında Avrupa ülkeleri arasında sonlardayız.Türkiye'de kullanılan dil modeli ağırlıklı olarak bütün becerilerin bir arada verildiği bir uygulama, bu model Türkiye'de başarısız  çünkü Türk milletinin zihin yapısına uygun değil.Türk Milleti'nin zihin yapısı  her şeyi ayrı ayrı görmek ister. Dil eğitimi yapılırken ayrı ayrı-basamak basamak ilerlemek gerekiyor. Son olarak da  konuşma becerisi eğitimleri verilebilir. Dinleme kuvvetli olmaz ise konuşmada kuvvetli olmaz ,okuma kuvvetli olmaz ise yazmada kuvvetli olmaz.
"DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN "
 Köksal; Türkiye'de özelikle milli eğitim bünyesinde yaptığımız dil eğitimi "Dostlar alışverişte görsün.'' mantığı... Bu durum acı fakat bir o adar  gerçek. Bütün bunların en önemli  sebebi ise bu işin ehliyet ve liyakat sahiplerine verilmemesi... Ben burada Milli Eğitim Bakanlığına sesleniyorum, biz buradayız! Ülkemizin daha iyi ve müreffeh bir toplum olması için,  geleceğimiz olan çocuklarımızın dil eğitimini tam manası ile alması için buradayız. Eğitim  üç boyutludur, okul ,aile ve birey...Aile ve okulun dil eğitiminde öğretim yaparken desteklemesi gerekiyor ki , öğrenciyi bu üçlünün merkezine alabilelim. Bu durum her şeyden önce çocuklarda dile karşı bir merak sağlar. Çocuklarda önemli olan bu konuda bir farkıdanlık oluşturmaktır.  İyi bir dil eğitimi  alan çocuk şunu bilmeli "Ben artık diğer insanlardan bir adım öndeyim"
"HERŞEYDEN ÖNCE DEĞERLERİMİZ"
  Eğitimin kıymetini bilmeli ve bu alanda farkımızı ortaya koymalıyız. Gençlerimize bu coğrafyada var olmanın gereklilikleri öğretilmeli, vatan ve millet sevgisinin ehemmiyeti kavratılmalıdır. Ülkemizde çok iyi doktorlar yetiştirilebilir ama milli-manevi değerlerden uzak bir şekilde  yetiştirildiklerinde bıçak parası adı altında fakir fukaranın aylığına göz dikeceklerdir. İyi bir mühendis yetiştirebilirsiniz  fakat değerlerini bilmiyorsa olası bir deprem anında bir çok can göçük altında kalacaktır. Bu sebepten ki öncelik değerlerimizdir demeliyiz.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku