Güncel

YAMULA BARAJI ŞAHLANACAK GÜNÜ BEKLİYOR

YAMULA BARAJI ŞAHLANACAK GÜNÜ BEKLİYOR

3 Ocak 2019 07:04
-A

+A


AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli 2019 yılı yatırım programları ile ilgili gazetelerimiz Kırşehir Memleket ve Yeni Yeşilyurt'a önemli açıklamalarda bulundu.
ziyarete Kırşehir Memleket ve Yeni Yeşilyurt Gazeteleri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sürmeli ve gazete çalışanları Mustafa Çavuş, Zeliha Karayel ve Iraz Oğuz katıldı.
Samimi ve sıcak bir ortamda geçen ziyarette Milletvekili Mustafa Kendirli ilk olarak 2019 yılını kutlayarak şu açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren, ülkemizde, bölgemizde ve dünyada çok önemli gelişmelerin yaşandığı 2018 yılını geride bırakıyoruz.
2018 yılında Ülkemizde huzur ve güven ortamının sağlanması adına önemli adımlar atıldı. Demokrasi ve ekonomi alanında önemli gelişmeler sağlandı.
Türkiye kendisine inanan, güvenen ve yardım bekleyen ülkelere duyarsız kalmayarak, her zaman olduğu gibi  mazlumların yanında yer aldı.  Birlik ve beraberliğimize, ülkemizin huzur ve refahına kasteden odaklarla mücadele ederek, güçlünün haklı olduğu değil haklının güçlü olduğu bir dünya için dik durmasını bildi.
 Yeni umutlar ve heyecanlarla karşıladığımız 2019  yılının başta Kırşehir'imiz olmak üzere ülkemize, aziz milletimize ve tüm insanlığa barış, huzur, sağlık, huzur ve bereket dolu bir yıl  olmasını  temenni ediyor,  hemşehrilerimin ve tüm vatandaşlarımızın yeni yılını kutluyorum" dedi.
            Daha sonra 2019 yılı yatırımlarından bahseden vekil Kendirli, önemli bir konuya değinerek Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan ve Kayseri’nin 25 kilometre kuzeybatısındaki Yemliha Köyü yakınlarındaki Yamula Barajı'ndaki sudan faydalanacak 4 ilin tarımı şahlanacak Yamula barajından bahsetti. Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde'de sulanacak araziler ile hem bölgedeki iller gelişecek, hem de bölgenin ekonomisi şaha kalkacak. Bununla ilgili  projeler hazırlandı. 2005 yılında açılışı yapılan ve su tutma kapasitesi dolayısıyla Kayseri'nin denizi olarak adlandırılan Yamula Barajı ile ilgili projeler, Kızılırmak üzerine kurulan ve 82 milyon metrekarelik yüzeyi, yaklaşık 3,5 milyar metreküplük su depolama kapasitesiyle Türkiye'nin sayılı barajları arasında yer alıyor. AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli,“Kırşehir ile birlikte 4 ili etkileyecek olan Yamula Barajı Kalaba-Seyfe Pompaj Sulama Projesi tamamlandığında toplam 110 bin hektar alan sulu tarıma geçecektir. Kırşehir bölümü projenin %58’ini kapsamaktadır ve bu proje neticesinde Kırşehir’de Mucur ve Boztepe ilçelerimizde toplam 65 bin hektar arazi sulanabilecektir. Yakından takip ettiğimiz bu proje hem bölgenin hem de Kırşehir’in tarım alanında kaderini değiştirecek ve ekoomiye yön verecek bir projedir . Ümit ediyoruz ki bu proje en kısa zamanda tamamlanır ve çiftçilerimizin bir an önce daha verimli üretime geçmeleri sağlanır. Yamula Barajı 3.476 hm3 depolama hacminde ve Kızılırmak Nehri üzerindedir.  Proje ünitelerinden olan Yamula Barajı ve HES 3096 Sayılı Yasa kapsamında YİD olarak yapılarak 2005 yılında işletmeye alınmıştır. HES 2X50 MW kurulu gücünde olup, 423,5 GWh enerji üretmektedir."

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku