Güncel

Yazar Çelik'ten ÖRNEK DAVRANIŞ...

Yazar Çelik'ten ÖRNEK DAVRANIŞ...

21 Kasım 2019 07:01
-A

+A

 
“Közdeki Külü Üfle” kitabının yazarı Bekir Çelik, kitaptan elde ettiği gelir ile Orman-Okul projesini hayata geçirdi.
Kırşehirli Yazar Bekir Çelik Akçakent Salakuşağı Köyünde 10 dönümlük arazide 2 bin 53 fidan bağışladı.
Kırşehir Orman İşletme Müdürlüğü koordinesinde Akçakent İlçesi Solakuşağı Köyünde 10 dönümlük arazide 2 bin 53 fidan torakla buluşturuldu. “Közdeki Külü Üfle” kitabının yazarı Bekir Çelik tarafından Solakuşağı Köyüne bağışlanan fidan dikimine Kırşehir Orman İşletme İl Müdürü Reşat Karaca, Bekir Çelik, oğlu İş Adamı Ertuğrul Çelik, yakınları ve köylüler katıldı.
“Közdeki Külü Üfle” kitabından elde ettiği gelirle ve kendilerinin de katkıları ile  2 bin 53 fidan bağışlayan Çelik, örnek davranışından dolayı taktir topladı.
Desteğinden dolayı Bekir Çelik'e memnuniyetini ifade eden Kırşehir Orman İşletme İl Müdürü Reşat Karaca " Köylerimizin çevresinin güzelleştirilmesi, peyzajının iyileştirilmesi ile ilgili önemli bir çalışma. İnşallah başarılı olur, köyümüze ve köylerimize hayırlı olsun. Dikilen bu fidanlarla hem ağaçlandırma yapıyoruz hem de atıl durumdaki arazileri ekonomiye kazandırıyoruz. Orman köylülerini kalkındırmak, gelir seviyelerini yükseltmek ve onların ormanlara karşı sevgilerini artırmak için bu tür projeler çok önemli. Gelir getirici ürün projelerine durmadan devam etmeliyiz. Bu örnek davranışı ve emeklerinden dolayı Bekir Çelik Beye teşekkür ederim." dedi.
Orman-Okul projesi kapsamında köyü olan Solakuşağı'na 2 bin 53 fidan bağışlan Bekir Çelik, duygularını şu ifadelerle açıkladı:
"Sevgili Hemşehrilerim; Şu an imrenilecek bir manzara var karşımızda Devleti ile, köy halkı ile, bağrından yetiştirdiği fidanları ile birlikte çok güzel, aynı, zamanda çok özel bir adım atılıyor, yani fidan dikiliyor. Bundan sonra benzeri adımların çoğalarak devam edeceği umudundayım.
Dünyayı terk eden bir insan, bıraktıkları, eserlerle yaşar, bıraktıkları izlerle anılır. Bir an gelir izler biter, ama yollar bitmez. Bizden Sonrakiler bu yolda yürümeye devam ederler. Önemli olan geçtiğimiz yollar değil baktığımız izlerdir. Adımızı mezarlıkta mermerlere yazdırmak yerine dağlara, ormanlara ve gönüllere yazdıralım. Memleket sevgisi ona verilen değerle ölçülür. Bugün dikilen fidandan daha çok fidan diken  topraklara daha çok değer veriyor demektir. Kambur oluncaya kadar namaz kılsak çöp gibi oluncaya kadar oruç tutsak, eğer yaş ağacı kesmişsek vebalinden kurtulamayız.
Hayatta iken kendi imkanlarınla diktiğin bir ağaç, sen öldükten sonra senin adına dikilecek yüz ağaçtan daha değerlidir. Fidanları dikenler meyvelerini yemeyeceklerinin de farkındadır. Dikilen fidanların meyveleri hangi sofraları süsleyeceğini bilemezler, yine de fidan dikmekten vazgeçmezler. Çünkü insanlar yedikleri meyvelerle değil, yetiştirdikleri ağaçlarla anılırlar. Fidanı dikerken hırslı, büyümesini beklerken sabırlı olacağız. Tomurcuk derdi olmayan ağaç odundur derler. Çok şükür bizim böyle bir derdimiz var. Unutmayalım! Bu memleket gelecek neslin bize emanetidir. Emanete sahip olacağız, İhanet etmeyeceğiz. Sizden ricam dikilen bu fidanları yeterli bulmayın, daha fazlasını dikin. Araştırmalar ahşabın depreme karşı betondan daha dayanıklı olduğunu gösteriyor. Böylece gelecek nesillere de iyi bir miras bırakmış oluruz.
Bu vesile ile siz komşularımızdan ve devlet yetkililerimizden bir ricada bulunmak istiyorum. Bozdamak ormana açılsın. Biz orada da üzerimize düşeni yapmaya hazırız.
"Niyeti halis olursa kişinin, hayır olur akıbeti her işinin" diyor, sözlerime şu dörtlükle son veriyorum.
Başkalarına kızıp banane diyemeyiz,
Batarsak kurtuluş yok, hep aynı gemideyiz,
Yüzünü güldürelim bu cennet ülkemizin
Başka yolu yok bunun, Türkiye hepimizin.
Hepinize çok teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum."
AKÇAKENT İLÇESİNE ÇOK AMAÇLI BİR EĞİTİM SALONU HİZMETE AÇILDI
Akçakent İlçesine çok amaçlı bir eğitim salonu açılış töreni yapıldı.
Bekir Çelik tarafından Akçakent İlçesine çok amaçlı bir eğitim salonu donatıldı. Akçakent Lisesine Yazar Çelik tarafından donatılan çok amaçlı sınıf teftişine İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Bülbül, Okul Müdürü Özge Hatunoğlu, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 
Bekir Çelik tarafından hayata geçirilen Orman-Okul projesi kapsamında daha iyi bir eğitim sunmak amacı ile çok amaçlı eğitim salonu hizmete açıldı. Bekir Çelik, eğitim alanında yapılan çalışmaların devam etmesini ve tüm gönül dostlarının katkılarını beklediğini belirterek şunları kaydetti:
"56 yıllık iş hayatımda hayalleri olanlarla birlikte yürüyerek yol aldım ve halen bu yolda yürümeye devam ediyorum. Yaşadıklarımı, okuyup öğrenip uyguladıklarımı, dinleyip duyduklarımı not alıp yazılı hale getirdim. Zaman zaman bu birikimlerimi gençlerle paylaştım ve onlardan gelen yoğun talep üzerine bir kitapta topladım. Şimdi ise kitap gençlerin hizmetine sunuldu. Hayal ettiğim ve hayalimi paylaştığım kişilerden yoğun ilgi gören kitabımın gelirini doğduğum Kırşehir'e ve doyduğum Bursa'ya fidan dikmeye, bu bölgelerdeki okullardaki gençlerin hizmetine sunmaya karar verdik. Bu iş için ayırdığım birikimimle birlikte, kitabın gelirinin de tamamını bu uğurda hizmet için ayırmayı uygun buldum. Orman Bölge Müdürlükleri ve Milli Eğitim Müdürlükleri ile gerek yazışmalar ve gerekse sahaya giderek fiili görüşmeler yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Bu konuda sizlerin değerli katkılarını bekliyoruz. Katkılarınıza şimdiden teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum."
(FİLİZ ÖZ)
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku