Güncel

YUSUF ASLAN ;“SAĞLIK KURUMLARININ İLK BASAMAĞI SPOR SALONLARI”

YUSUF ASLAN ;“SAĞLIK KURUMLARININ İLK BASAMAĞI SPOR SALONLARI”

9 Eylül 2020 16:57
-A

+A

Kırşehir ilimizde spor salonlara olan ilgi her geçen yıl artmakta. Kırşehirliler spor ile iç içe yaşarken sporun sağlık açısından öneminin  farkındalığı içerisinde spor salonlarına olan duyarlılık her yaş guruptan anımsanıyor. Covit- 19 virüs salgını toplu alanlarda tedbirler alınırken spor salonların da  bu tedbir üst seviyelere çıkarıldı. Corona Virüs Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de  ve ilimizde her geçen gün daha da yaygınlaşmaya devam ediyor. İlimizin köklü,bir çok antrenör - sporcu yetiştiren ve örnek alınan spor merkezi Performans spor salonu sahibi Yusuf Aslan yaptığı açıklamada ,”spor salonlarında alınan tedbirler ile sporcularımız güven içerisinde antrenmanlarını yapıyor ve bu güne kadar düzenli spor yapan kişilerde Covit-19 virüs salgını saplanmadığını, sporun bağışıklık siteminde kuvvetlendirdiğini bildirdi. Pek çok insan vücudunun hareket ihtiyacını karşılamak ve sağlıklı bir yaşam için spor salonunda spor yapmayı tercih eder. Bu sayede, özellikle kış aylarında bile egzersiz yapmaya rahatlıkla devam edebilir. Düzenli egzersiz ruhen ve bedenen kişinin daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur ve aynı zamanda bağışıklık sistemini destekler”.
Aslan, “Spor, hastalıklara karşı kullanılabilecek en güçlü silahlardan biridir. Düzenli egzersiz yapmak, üst solunum yolu enfeksiyonları dâhil olmak üzere pek çok rahatsızlığa yakalanma riskini düşürür.
Son yıllarda yapılan araştırmalar düzenli spor yapmanın vücuttaki zararlı bakterileri yok eden hücre sayısını artırdığını ortaya koymuştur. Düzenli spor yapmak, bağışıklık sistemini destekleme özelliğine sahiptir. Stres ve yetersiz beslenme sistemi güçsüz kılabilir. Spor yapmak ise hem depresyonu ortadan kaldırır hem de beslenme rutinini düzene sokar. Bu sayede daha dengeli bir yaşam şekli mümkün olur.Güncel araştırmalar, haftada 1-3 saat arası düzenli egzersiz yapmanın, kadınlarda göğüs kanseri riskini %30 azalttığını ortaya koymuştur”.
“Spor Salonların Realist Politikalarına İhtiyacı Var”
Yusuf Aslan,”%18 kdv ile vergisini ödeyen profesyonel işletme, Sağlık kurumlarının ilk basamağı spor salonları insanımızın eczaneye, hastaneye taşınmaması için olmazsa olmazıdır... İnsanının sağlığı için gelişmiş ülkelerin yüzde yüz destek verdiği spor işletmeleri ülkenin samimi ve realist politikalarına ihtiyacı vardır.
Pandemi suresince de profesyonel çalışmalar yapan ve gerçekçi hazırlıklar ile tüm kurum ve kuruluşlara örnek olmuştur”dedi.
Spor İşletmeleri İş Veren Sendikası Başkanı Nihat Güler,Spor salonu camiası (spor kulüpleri, stüdyolar ve işletmeler olarak) pandemi sürecince covid 19 un yayılmasını önlemek için devletimizin belirlediği bütün kurallara uymuş hatta çoğu spor salonu ek tedbirler dahi almıştır. Şu ana kadar covid 19 'ün spor salonlarında bulaştığına dair bilimsel bir çalışma yoktur ama yapılan bilimsel açıklamalarda bağışıklık sistemine vurgu yapılmakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin en önemli yönteminde spor ve egsersiz olduğu seçkin bilim adamları tarafından sık sık dile getirilmiştir. Norveç te yapılan araştırmada spor yapanların hastalığa yakalanma riskinin azalttığı tespit edilmiştir ayrıca değerli bilim adamları Pr. Dr Ateş kara (bilim kurulu üyesi )virüse karşı spor yapılmasını tavsiye etmiştir. Yine dünya çapında bilim adamı olan Pr.Dr Mehmet öz hastalığı çabuk atlatmada sporun önemine sık sık vurgu yapmaktadır. Spor yapanın virüse karşı dayanıklı olduğu ve hafif atladığı ülkemizde de yadırganamayacak bir gerçektir. Ülkemizde en güvenilir mekanların başında spor salonları sektörü gelmektedir. Siz sevgili halkımız ve spor severler için ülke çapında tüm salonlarda tüm tedbirler alınmış ve uygulanmaya büyük bir özenle devam edilmektedir. Güven ve huzur içinde spor yapmak ,bağışıklık sistemini güçlendirmek için sizi en yakın spor salonuna bekliyoruz . Spor yap sağlıkla kal.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku