Güncel

Zafer Bayramı tüm illerde düzenlenen törenlerle kutlandı

Zafer Bayramı tüm illerde düzenlenen törenlerle kutlandı

31 Ağustos 2020 17:20
-A

+A

 -  Kırşehir ,Kayseri, Niğde, Yozgat, Sivas, Kırıkkale ve Nevşehir'de tören düzenlendi

Kırşehir ,Kayseri, Niğde, Yozgat, Sivas, Kırıkkale ve Nevşehir'de 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi.
Kırşehir'de 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla törenler düzenlendi.
Kaman'da Atatürk Anıtı önünde başlayan törene Kaymakam Şükrü Özcan, Belediye Başkanı Necati Çolak, protokol üyeleri katıldı.
Çelenk sunumunun ardından, protokol üyeleri Hacıpınar ve Cuma Mahallesi Şehitliklerini ziyaret etti.
Mucur'da düzenlenen programda, Kaymakam Faruk Erdem, Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz'ın çelenk sunumunun ardından, ilçe şehitliği ziyaret edildi.
Akpınar, Çiçekdağı, Boztepe ve Akçakent ilçelerinde ise ilçe protokolünün katılımlarıyla çelenk sunumu yapıldı. Resmi törenlerin ardından, ilçe şehitlikleri ziyaret edildi. 
- CHP'den yürüyüş
Öte yandan kent merkezinde CHP Kırşehir İl Başkanlığı tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla etkinlik düzenlendi.
Partililer, İl Başkanlığı önünde başlattıkları yürüyüşü Cacabey Meydanı'na kadar devam ettirdi. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından CHP Kırşehir İl Başkanı Baran Genç, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.
Törene, CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, CHP Kırşehir Merkez İlçe Başkanı Doğan Yıldızhan ve partililer katıldı.
 -Kayseri
Kayseri Cumhuriyet Meydanı'ndaki törene, Vali Şehmus Günaydın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Aziz Adalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş ile diğer yetkililer katıldı.
Atatürk Anıtı'na Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu.
Daha sonra Kartal Asker Şehitliği ve Asri Mezarlık Polis Şehitliği ziyaret edildi. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve dua edilmesinin ardından Vali Günaydın ve il protokolü, şehit kabirlerine karanfil bıraktı. 
Günaydın, Kartal Asker Şehitliği ziyaretinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitler ve vefat eden kahraman gazileri rahmet ve minnetle yad ettiklerini söyledi. 
Onlara çok şey borçlu olduklarını belirten Günaydın, "Bizlere bu cennet vatanı yurt olarak bırakanları asla unutmayacağız. Bunu hem kendimiz unutmayacağız hem de unutturmayacağız. Gelecek nesillere bunları anlatmak adına üzerimize düşen görevleri hepimizin yapması lazım." diye konuştu.
Tuğgeneral Adalı ise kendilerine bu mübarek vatanı hediye eden şehitlere şükranlarını sunarak "Allah mekanlarını peygamber mekanı etsin, ruhları şad olsun." dedi.
- Yozgat 
Yozgat Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, Vali Ziya Polat ve Belediye Başkanı Celal Köse, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.
Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Yozgat Şehitliği'ne geçildi.
Şehitlikte Kur'an-ı Kerim okundu, İl Müftüsü Salih Sezik tarafından dua edildi. 
Polat, Köse ve katılımcılar, şehit kabirlerine karanfil bıraktı.
- Niğde
Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ve Belediye Başkan Vekili Mustafa Giray, Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Jandarma Teğmen Mehmet Efe Sevil, 30 Ağustos'un önemini içeren bir konuşma yaptı, jandarma er Ali Erbay tarafından Zafer Bayramı temalı şiir okundu. 
Törene, AK Parti Niğde milletvekilleri Yavuz Ergun ve Selim Gültekin, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Garip Gümüş ve İl Emniyet Müdürü Ömer Faruk Karataş da katıldı.
- Sivas
Sivas Valisi Salih Ayhan, 5. Piyade Eğitim ve Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Tutucu ve Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. 
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Yukarı Tekke Mezarlığı'ndaki şehit mezarları ziyaret edildi.
Protokol üyeleri, şehit mezarlarına karanfil bıraktı.
Törene, AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve daire müdürleri katıldı.
- Kırıkkale
Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.
Törene Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, İl Emniyet Müdürü Günter Şenses, Mühimmat ve Garnizon Komutanı Albay Mehmet Ali Durmuş katıldı.
Daha sonra şehitlik ziyaret edilerek Kur'an-ı Kerim okundu, İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar dua etti.
Protokol üyeleri, şehitlikteki mezarlara karanfil bıraktı.
Vali Yunus Sezer, şehitlikteki anı defterini imzaladı.
- Nevşehir
Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel ve Belediye Başkanı Rasim Arı, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. 
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Jandarma Yüzbaşı Adem Gümüş, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.
Jandarma Astsubay Çavuş Hilal Oskay ve bir öğrenci tarafından şiir okunmasıyla tören sona erdi. 
Törene, Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşad Şahin, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Hüsamettin Erol ve diğer ilgililer katıldı.
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku