Güncel

ZAMAN DARALIYOR...!

ZAMAN DARALIYOR...!

9 Temmuz 2019 07:09
-A

+A


1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren İçişleri Bakanlığı düzenlemesi ile birlikte Kırşehir ve yurt genelinde vatandaşlar çipli kartlara geçmeye başladı. Kırşehir'de kimlik kartını yenilemeyen vatandaşlar için zaman daralıyor. Kırşehir Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlüğü'nden gerekli belgeler tamamlanarak alınan kimlik kartlarını yenilemek için verilen süre daralıyor. Kimlik kartlarında yenileme yapmak için 2023 yılına kadar zamanı olan vatandaşların, ehliyetlerini yenisi ile değiştirme yapmaları için son tarih 2020 olarak açıklandı.
RANDEVU ALMAK GEREKİYOR
Kimlik yenilemek için ilk olara randevu almak gerekiyor. Vatandaşlar kimlik kartı başvuruları için 'randevu.nvi. gov.tr' internet adresi üzerinden ya da Alo 199 numaralı çağrı merkezinden randevu alabiliyor. Gününde gidilmeyen randevular sonrası sistem yeniden randevu alınmasını 1 ay engelliyor. Vatandaşlar eğer aldıkları randevuya gidemeyeceklerse randevu saatinden en az yarım saat öncesinde randevusunu iptal ettirmesi gerekiyor. Randevuya gidecek vatandaşların ise Yanlarında eski nüfus cüzdanı, nüfus cüzdanı olmayanlar için sürücü belgesi, pasaport, evlilik cüzdanı, TSK kimlik kartı, sarı basın kartı, hakim ve savcı kimliği, avukatlık kimlik kartı, öğretmen kartı gibi belgelerden birini ibraz etmeleri gerekiyor.Son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf,22.5 liralık (değerli kağıt bedeli) değişim ücretini ödediğini gösteren makbuz veya dekont, değişim ücreti ise PTT şubeleri ve bankalardan yatırılabiliyor.
YENİ DOĞAN BEBEĞE KİMLİK ÜCRETİ YOK
Yeni evlenen vatandaşlarda kimlik yenilemesi acil ise belediye nikah dairelerinden evrakların nüfus müdürlüğüne hemen gönderilmesini sağlaması gerekiyor.Boşanma nedeniyle kimlik değiştirmek isteyenler ise başvuru için gerekli belgelerin arasında boşanmanın kesin kararını da eklemesi gerekiyor. Yeni doğan bebeklere kimlik çıkarmak için herhangi bir ücret ödemek gerekmiyor. Bebekler ve 15 yaşından küçükler için fotoğraf götürmeye de gerek yok. Bebeğin doğumunun ardından 30 gün içinde Nüfus Müdürlüğü'ne başvurmak gerekiyor. Aksi halde gecikmeden dolayı ücret talep ediliyor. Evrak olarak da başvuru yapan anne ya da babanın kimliği ile doğum belgesi yeterli. Kaybolan kimliklerin yenilenmesi durumunda ise 45 TL ücret ödenmesi gerekecek.
PASAPORTTA SÜRE SINIRI YOK
Ehliyet ve kimlik kartlarında değişim süre sınırı bulunurken pasaportların yenilenmesi için son tarih olarak belirlenen bir süre yok. Vatandaşların mevcut pasaportları süresi bitinceye kadar geçerli. Pasaportlar geçerli süresi içerisinde kullanılmaya devam edilebilecek ancak çipli pasaport almak isteyen vatandaşlar başvuru yapabilecekler. Pasaport yenileme işlemi de yine nüfus müdürlükleri üzerinden yapılacak ve kimlik yenilemesi ile aynı evraklar ibraz edilecek.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku