Güncel

ZELİHA KARAYEL SORDU, CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU YANITLADI

ZELİHA KARAYEL SORDU, CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU YANITLADI

21 Ekim 2021 16:15
-A

+A

        CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Marmaris'te Yerel Medya Çalıştayı'nda  gazeteciler ile bir araya geldi ve Kırşehir Memleket Gazetesi Genel Koordinatör  Zeliha Karayel’in  sorusuna yanıt verdi.
        Karayel,sorusun da  yerel gazeteler bir ilin sesi ve kulağıdır  sesiz çığlıkların sesi için var olup görülmeyen ve duyulmayanları  halka bildirmektir. Yerel Gazeteler  kesintiler ve gelen zamlar ile  kan kaybediyor  sizlerin çözüm önerisi nedir?
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu  yanıtında şu sözlere yer verdi.
        Kılıçdaroğlu ,Medyayı beraber ele almak lazım ve medyanın birleşenleri ile siyasal çözümlerin bir arada gelip var olanları saplanması sorunların nasıl çözüleceği ve kuralların konulması gerekiyor.Bu kuralların ise yasal veya yönetmenlik ile yönetilmesi gerekiyor dedi.
       Gazetecilere seslenen Kılıçdaroğlu, "Her birinizin kalemi adaletten ve doğruluktan yana olmalı" dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muğla'nın Marmaris ilçesindeki bir otelde, Marmaris Belediyesinin düzenlediği "Anadolu Buluşması Yerel Medya Çalıştayı 2021"de yaptığı konuşmada, gazetecilerin bağımsız ve tarafsız olmasının önemine dikkati çekti.
Siyasetçilerin, gazetecilere ve medya patronlarına karşı herhangi bir müdahalesinin olmaması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, gazetecilerin doğru haberlere erişim hakkının yargı kanalıyla engellendiğini iddia ederek, böyle bir engellemenin doğru bir uygulama olmadığını kaydetti.
Basın İlan Kurumu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu gibi kurumlarda da daha fazla meslek örgütü temsilcilerini görmek istediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, bu kurumların yeniden yapılandırılmasını istedi. Ayrıca Basın İlan Kurumundan verilen ilanların, gazetelerin tirajlarına göre verilmesinin önemine işaret eden Kılıçdaroğlu, bu tirajların da bağımsız denetim mekanizmaları tarafından doğru bir şekilde belirlenmesini istediklerini söyledi.
Yerel medyanın da güçlendirilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, Basın İlan Kurumunun, yerel medyaya pozitif ayrımcılık yapmasını talep etti.
       Sendikalaşmanın da önemine değinen Kılıçdaroğlu, "Medyada sendikalaşma zorunlu olmalı. Medya çalışanı, patronuna karşı haberinin arkasında durabilmeli, yakaladığı haberi özgürce yazabilmeli. Patron 'şu haberi yazma' dediğinde 'hayır ben bunu yazmalıyım' diyebilmeli ve arkasında sendikanın olduğunu bilmeli." diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, sosyal medyanın giderek gelişen bir alan olduğunu ve zaman zaman doğru olmayan haberlerin de yayıldığına dikkati çekerek, teyit mekanizmasının geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.
Gazetecilerden etik değerlere bağlı çalışmalarını isteyen Kılıçdaroğlu, "Gazeteci tarafsızlığını, objektifliğini yitirdiği an, sadece belli bir yeri desteklemek ya da sadece bir grubu, partiyi eleştirmek amacıyla haber yapmaya başladığı an, saygınlık dediğimiz alan yara almaya başlıyor." değerlendirmesinde bulundu.
      Eskiden gazetecilerin, köşe yazarlarının halkın arasında oturduklarını, toplumun sorunlarıyla ilgilendiklerini, şimdi ise halkın arasından çıktıklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, gazetecilerin halkın sorunlarından uzak kaldığını savundu.
Gazeteciliğin zor bir görev olduğunu, eleştirel bir görev olduğunu, topluma karşı sorumluluk üstlenen bir meslek olduğunu biliyoruz. Kaçımız bunu yapıyoruz. Kaçımız ön yargılardan kurtulduk."
Kılıçdaroğlu, "Gazetecilik ne kadar önemli, değerli, gerçekten etik değerleri yüksek bir alansa kamu görevlileri için de aynı değerler geçerlidir” dedi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku